Türkiye Siyasetinden Sahneler

0

dedem-korkut-ne-derdi1“Dedem Korkut Ne Derdi?”

“Biz, Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti çizgisini dile getirdiğimizde birileri rahatsız oluyor. Birileri Türkiye Cumhuriyeti devletini, tarihin belli bir şartında, o konjonktür içinde çıkmış rastgele bir devlet diye görmek istiyor. Biz ‘Osmanlı’ dediğimizde neredeyse rahatsız olan bir milletin evlatları varsa bir sıkıntı var demektir.”

“Yaklaşık altı yıl başmüvaşir olarak çalıştığımda Başbakanlıkta, hep şöyle düşünürdüm, herhangi bir şekilde bir konu istişare edildiğinde, acaba Dedem Korkut olsa ne derdi?”

Başbakan Davutoğlu dün yörük ve Türkmenlerin sivil toplum kuruluşları ve Türk dünyasından temsilcilerle bir araya geldi. Davutoğlu’na bir küp türbe toprağı, Kuran-ı Kerim, Türk bayrağı, yörük heybesi, kalpak, kefiye, hançer, kuşak ve Osmanlı Tuğrası hediye edildi.

bayraktepeHENDEK BELEDİYESİ BAYRAKTEPE PROJESİ

“Ülkemizin dış politikada giderek boyutlanan başarısını taçlandırarak, hızla alevlenen bu işbirliği ve diyalog ateşini Bayraktepe’de ebedileştirdik. Geçmişten geleceğe Türk Dünyası; bayrakları ve en özlü örneklerden oluşturulan rölyefleri ile Bayraktepe’de yaşamaya devam edecek.

Burada ayrıca şu anda özerkliğini ve bağımsızlığını ilan etmiş Türk Devletleri’nin bayrakları da yer almaktadır.

Bayraktepe Tesisleri’nde bulunan rölyefler ve tarihçeler, özellikle çocuklarımızın geçmiş tarihi keyifle öğrenebilecekleri bir tarih kütüphanesidir.

Buraya gelen vatandaşlarımız en leziz yöresel yemekleri yiyip tavşan kanı çaylarını yudumlarken önlerinde uzayıp giden yeşil Hendek denizine dalıp gideceklerdir.”

“Sakarya’yı kucaklayan tepeye kurulan Bayraktepe, 16 Türk devletinin bayrağı ve rölyefleriyle tarihi yeniden yaşatıyor. Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin ‘Ecdadımıza ve gelecek nesillere borcumuzu ödemek adına yapılmış küçük bir çalışma’ dediği Bayraktepe, her yaş grubundan insanların büyük ilgisini çektiği gibi geçtiğimiz günlerde ulusal medyada da geniş bir şekilde yer aldı.”

16-Türk-devleti---Bayraktepe-Projesi

16 TÜRK DEVLETİNİN ASKERİ ANTALYA’DA CANLANDIRILACAK

16 Ocak 2015 – Mayıs ayında kapılarını ziyaretçilere açacak 9. Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali’nde, Cumhurbaşkanlığı forsunda da yer alan 16 Türk devletinin askerinin kumdan heykelleri yapılacak. On bin ton kumun kullanılacağı etkinlikte, sadece Türk devleti askerlerinin heykelleri için bin ton kum kullanılacak

Festivalde Osmanlı İmparatorluğu, Göktürk Kağanlığı, Timur İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu ile Akhun İmparatorluğu gibi tarihte iz bırakan 16 Türk devleti birer kum askerle temsil edilecek.
Festivali direktörü Cem Karaca, son iki yıldır “İmparatorluklar” temasıyla düzenledikleri festivalin önceki yıllardaki temalardan daha fazla ilgi gördüğünü söyledi.
Ziyaretçilerin tarihe ilgisinin kendilerini bu temaya daha fazla yoğunlaşmaya yönelttiğini kaydeden Karaca, “Festivalimizi ziyaret eden yabancı ziyaretçileri eğlendirirken, Türk tarihi hakkında bilgi vermeyi de bir misyon olarak görüyoruz” dedi.

En iyi kum heykeltraşları

Türkler’in asırlara uzanan bir tarihi olduğunu, bu medeniyetin Antalya‘ya tatile gelen yabancılara tanıtılmasının önem taşıdığına inandıklarını vurgulayan Karaca, şöyle konuştu:
“Biliyoruz ki tarihte 200’ü aşkın Türk devleti var. Bunlar arasında yapacağımız seçkiyle bu sayıyı 20’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Sergimizde bu devletler, birer savaşçı heykeliyle temsil edilecek. Yapacağımız 16 Türk askeri heykelinin en ihtişamlı şekilde ortaya çıkması için geçmiş yıllarda olduğu gibi dünyanın en iyi kum heykeltraşlarını davet ettik.”

”Sığ esprilere malzeme edilmesinden üzüntü duydum”

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki karşılama törenlerinde 16 Türk devletinin temsil edilmesinin özellikle sosyal medyada espri malzemesi yapıldığını ifade eden Karaca, “Ben gördüğümde gurur duyduğum bir manzarayla karşılaştım, ancak kendi tarihimizde yer alan bu unsurların bazı sığ esprilere malzeme edilmesinden de üzüntü duydum. Heykellerle tarihimiz hakkında yapılan bu sığ esprilere tepkimizi kuma yansıtacağız” diye konuştu.

Dünyanın en yüksek kum heykeli

Karaca, festivalde dünyanın en yüksek kum heykelini yaparak Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmeyi planladıklarını dile getirerek, “Bu yıl 1 milyon ziyaretçi hedefledik. Dolayısıyla kendi tarihimizi anlatan heykeller de böylece 1 milyon ziyaretçi tarafından görülecek” dedi.

Share.

About Author

Comments are closed.