ZORUNLU KİMYA DERSİ, ZORUNLU MATEMATİK DERSİ

0

ZORUNLU KİMYA DERSİ, ZORUNLU MATEMATİK DERSİ

Yeşilay’ın düzenlediği bir sempozyumda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi:

“Son yüz yılda dünya çok büyük bir değişim yaşadı. Maddenin, manevî değerlerin önüne geçmeye çalıştığı, manevî değerleri boğmaya çalıştığı bir değişim süreci yaşıyoruz. Bunu sadece İslam ile, İslam coğrafyasıyla sınırlamak mümkün değil. Hıristiyanlığın da, Museviliğin de, Budizmin de, diğer bütün dinlerin de maddî alanın saldırısı altında olduğunu biliyoruz. Paranın, sınırsız kazanma hırsının, acımasız rekabetin her türlü insanî değeri çiğnediği bir değişim süreci yaşanıyor.

AİHM, geçen haftalarda Türkiye aleyhine bir karar aldı. Zorunlu din kültürü ve ahlak derslerinden öğrencilerin muaf sayılmasını temin edecek yeni bir düzenleme istedi. Aslında bu karar yanlış bir karar. Çünkü Batı’da bunun uygulaması yok, böyle bir şey olmaz. Dünyanın hiçbir yerinde zorunlu fizik dersinin, zorunlu kimya dersinin, zorunlu matematik dersinin tartışma konusu olduğunu göremezsiniz. Ama ne hikmetse zorunlu din kültürü ve ahlak dersi her zaman tartışma konusu olur.

Eğer zorunlu din kültürü ve ahlak dersi olsun mu, olmasın mı diye tartışılacaksa, uyuşturucu bağımlılığından, terörden, şiddetten, ırkçılıktan, antisemitizmden, İslamofobiden neden şikâyet ediliyor? Zorunlu din kültürü ve ahlak dersini tartışmaya açarsanız, kaldırırsanız çok tabi olarak onun yerine uyuşturucu gelir, onun yerini doldurur. Şiddet gelir, ırkçılık gelir, onun yerini doldurur.  Biz manevî değerlerine bağlı bir nesilden söz ettiğimizde hem içerde hem dışarıda itirazlar yükseliyor.”

Share.

About Author

Comments are closed.