MECLİS’TE ROŞ AŞANA BAYRAMI KUTLAMASI

0

MECLİS’TE ROŞ AŞANA BAYRAMI KUTLAMASI

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir’in 25 Eylül’de Meclis’te yaptığı konuşmadan:

“Bugün Yahudi Takvimi’ne göre 5775 yılının ilk günü. Yahudi vatandaşlarımızın Roş Aşana bayramını kutluyorum.

Ne yazık ki Yahudi vatandaşlarımız yeni yıla antisemitizmin yükseldiği, ayrımcılığın, nefret söyleminin ve nefret suçlarının arttığı bir ortamda giriyor. Tahkirle Mücadele Birliği ADL’nin 102 ülkede 53.100 kişi ile yürüttüğü araştırmada, Türkiye’nin dünyada antisemitik tutumun en güçlü olduğu 17. ülke olduğu tespit edildi. Araştırma yapılan ülkelerde antisemitik tutum ortalaması yüzde 26 iken bu oran Türkiye’de yüzde 69.

Araştırma şirketi Gonzo Insight, 18 Temmuz 2014 gününde 27 bin 309 farklı Twitter kullanıcısı tarafından atılan 30 bin 926 adet Türkçe twitte Hitler’in Yahudi soykırımını destekleyen mesajlar paylaşıldığını belirlemiştir. Bilecik Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Ali İhsan Göker, Haaretz gazetesinde Türkiye’de antisemitizm üzerine makale yayımlayan akademisyen Louis Fisman’ı 730 bini aşkın Yahudi’nin katledildiği Treblinka toplama kampını hatırlatarak tehdit etmiş, “Treblinka yakında hazır olacak. Şu anda Yahudileri nakil için demiryolunu hazırlıyorlar” diye yazmıştır. “Başbakanın yerinde olsam buradaki Yahudileri toplar derhal toplama kampına postalarım” diyen Ali İhsan Göker, aradan bir ay geçmeden Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK tarafından araştırma desteğine layık görülmüştür.

İstanbul Eminönü’de bir esnafın vitrinine “Köpek Yahudiler buraya giremez!” yazabilmesi ve bununla ilgili olarak herhangi bir işlem yapılmamış olması durumun vahametinin kanıtıdır. AKP milletvekili Şamil Tayyar’ın Twitter’dan yaptığı “Soyunuz kurusun, Hitleriniz eksik olmasın” paylaşımı sonrası partisinin hakkında herhangi bir disiplin mekanizması işletmemiş olması, iktidara ve devlete egemen olan zihniyeti ifşa etmektedir.

Yahudi vatandaşlarımız antisemitizmin yükseldiği ve nefret suçlarının mağduru oldukları bu baskı ortamında yeni yıllarını kutlamaya çalışıyorlar. Ben de Roş Aşana Bayramı’nı kutlamak için kendilerine yeni yıl hediyesi olarak bir araştırma önergesi, bir yazılı soru önergesi ve  bir sözlü soru önergesi vermeyi uygun gördüm. Bu önergelerde Türkiye’de yükselen antisemitik nefrete ilişkin gerekli çalışmaların yapılması ve önlemlerin alınması için başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere Hükümet yetkililerine çağrıda bulunuyorum. Umarım bu çağrıyı duyacak vicdana sahiptirler.”

Erdemir’in konuşması mükemmel.

Acaba Erdemir, CHP’nin İstanbul milletvekili Bayram Meral’i tanıyor mu? Meral’in Meclis’te AK Partililere “Hep Agop’un malını savunuyorsunuz, biraz da Mehmet’in malını savunun!” diye bağırdığını biliyor mu?

Azınlık vakıflarının mülklerinin iade edilmesini sağlayan yasa tasarısına Meclis’te muhalefet eden partinin CHP olduğunu hatırlıyor mu?

Share.

About Author

Comments are closed.