“ANADOLU’DAN KAFKASYA’YA ERMENİ ZULMÜ” AFİŞ YARIŞMASI

0

“ANADOLU’DAN KAFKASYA’YA ERMENİ ZULMÜ” AFİŞ YARIŞMASI

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Azerbaycan Büyükelçiliği’nin düzenlediği “Herkes Uyurken: Anadolu’dan Kafkasya’ya Ermeni Zulmü” isimli afiş yarışmasının açıklama metninde Ermenilerin Türklere soykırım yaptığı, Türklerin şefkatine rağmen Ermenilerin ihanet içinde olduğu öne sürüldü.

Metinde yer alan bilgilere göre 1. Dünya savaşı sırasında Doğu ve Güneydoğu’da Ermeni terörünün yaşanmadığı yer yok.

Yarışmanın duyurusu üniversitenin web sitesinde yer aldı. Osmanlı’dan başlayarak Ermenilerin 19. yüzyılın sonuna kadar “Ermenilerin altın çağını” yaşadığı kaydediliyor. Bu süreçte batılı devletlerin kışkırtmasıyla iki halk arasındaki sadakat döneminin bittiği, 1915’te Ermenilerin ‘devlet güvenliği’ nedeniyle sadece belli bölgelerde göçe zorladığı ifade edilirken, Ermeni çetelerin Müslüman Türkleri öldürdüğü, 1. Dünya Savaşı sırasında Doğu ve Güneydoğu’da Ermeni terörünün yaşanmadığı tek bir yer olmadığı, Ermenilerin uyguladığı terörün Asala ile devam ettiği ve son olarak Azerbaycan Karabağ ve Hocalı katliamlarına uzandığı anlatılıyor.

Bu nedenle yarışmanın amacının şu olduğu ifade ediliyor: “Bu yarışma, 1. Dünya Savaşı sürecinde ve sonrasında Ermenilerin Türk Milletine yaptığı soykırımlara ve katliamlarına duyarsız kalan dünyayı uyandırmak amacı ile gerçekleşmekte, insan haklarına saygılı, insanca yaşama hakkını önemseyen tüm sanatçıların ve tasarımcıların katılımını beklemektedir.”

Dereceye giren sanatçıların ödülü, Azerbaycan’da açılacak sergide ‘eserlerinin’ sergilenmesi ve sergi boyunca sanatçının misafir edilmesi. 8 Ekim’de başlayacak başvurular 5 Ocak’ta sona erecek. Sonuçlar, Ermeni yazar-gazeteci Hrant Dink‘in ölüm yıldönümü olan 19 Ocak’ta açıklanacak.

Açıklamanın altında Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru ve dekan yardımcıları ile fakültenin öğretim üyelerinin imzası var.

Share.

About Author

Comments are closed.