Nereden çıktı bu El Kaide?

0

Ozan Tekin

Suriye’deki devrim sürecini karalamak isteyenlerin popüler argümanlarından biri, Esed’in çetelerine karşı savaşanların El Kaide bağlantılı Selefiler olduğu. Bu söylem, silahlı direnişin içinde yer alan birkaç küçük grubu devrimin bütününün yerine ikame ediyor ve Suriye’deki halk ayaklanmasının dinamiklerini yok sayıyor. Bahsi geçen grupların en çok bilineni olan El Nusra Cephesi ise geçtiğimiz haftalarda ABD tarafından “terörist örgütler” listesine alınarak tekrar gündeme geldi.

El Nusra, Suriye’deki halk ayaklanması rejimin katliamlarına karşı silahlı direnişi başlattıktan birkaç ay sonra, Ocak 2012’de yayınladığı bir videoyla cihat çağrısı yaparak sahneye çıktı. Başlangıçta 500 kadar üyesi vardı ve oldukça mezhepçi bir dil kullanıyor, kendisini Sünni toplumunun koruyucusu ve Alevilerin düşmanı ilan ediyordu. Irak’taki El Kaide ile bağlantısı olduğu bilinen örgüt, silahlı mücadeleye başladıktan sonra hükümet binalarına yönelik ve çoğu zaman sivilleri de hedef alan bombalı saldırılarla adını duyurdu.

Muhalifler en başından beri El Nusra’yı eleştiriyor. Birincisi, bu örgütün Suriye Devrimi’nin özgürlük, haysiyet ve eşitlik taleplerinin yerine kendi dar grupçu çıkarlarını koyduğunu söylüyorlar. Silahlı direnişe katılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birliklerinin bazıları ve sivil muhalefetin pek çok kanadı, örgütün sivilleri hedef alan eylemlerini, devrimin “Kendi halkını öldüren haindir” sloganını hatırlatarak kınadı. Muhalifler ayrıca, ÖSO para desteğinden yoksunken, El Nusra’nın Körfez ülkelerinden (Katar ve Suudi Arabistan) aldığı yardım sayesinde askerî olarak başarı elde ettiğini ve öne çıktığını söylüyor.

ÖSO militanlarının zaman zaman Esed’i devirdikten sonra ona karşı da savaşacaklarını ilan ettikleri El Nusra Cephesi’ne muhalefetin nezdinde –hiç hak etmediği– itibarı kazandıran ise ABD oldu! Amerika’nın Suriye’ye baktığında –on binlerce kişiyi katleden Baas rejimini değil de– terörist olarak bu örgütü görmesi, muhalifler tarafından “ABD’nin Suriye Devrimi’ne müdahalesi” olarak görüldü. Ülkede devrim başladığından beri her cuma günü, güncel duruma ilişkin ortak bir sloganla yapılan gösterilerde bir haftanın sloganı, ABD’nin “İslamî terörizm” propagandasına karşı çıkan “Hepimiz El Nusra’yız” oldu.

Tüm bunlara rağmen, grubun bugün hâlâ –ÖSO’ya kıyasla çok az sayıda– 6-7 bin kadar militanı olduğu tahmin ediliyor.

 

Share.

About Author

Comments are closed.