‘Yetmez ama Evet’in kazanımları

0

12 Eylül’ün 30. yıldönümünde yapılan anayasa değişikliği referandumuna katılanların yüzde 58’nin oylarıyla:

1) 1982 Anayasası’nın geçici 15. maddesi kaldırıldı, böylece 12 Eylül darbesini gerçekleştirenlerin hukukî dokunulmazlığı son buldu;

2) Askerlerin askerî mahkemede yargılanıp aklanmasına son veren değişiklikle darbecilerin sivil mahkemelerde yargılanması mümkün hale geldi;

3) Suç işleyen Genelkurmay başkanlarının, tıpkı seçilmiş bakanlar, başbakanlar ve sivil devlet görevlileri gibi Yüce Divan’da yargılanması yasalaştı.

Evet, oylanan 26 maddelik anayasa değişikliği paketi yetersizdi. “Yetmez ama Evet” kampanyasının iddiası, paketin yetersiz ama olumlu olduğu, bir kapı açtığı idi.

On dört ay sonra halkın oylarıyla gerçekleşen değişikliklerin niye olumlu olduğunu açıkça görebiliyoruz: 

  • 12 Eylül darbecileri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’ya müebbet istemiyle dava açıldı.
  • Suikast silahına “boru”, darbe planına “kâğıt parçası” diyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ “terör örgütü üyesi olmak” ve “darbe yapmaya kalkmak” suçlarından nihayet tutuklandı. İlker Başbuğ’un tutuksuz yargılanmasını isteyenler, aralarında Başbakan da olmaküzere, ilk mağlubiyetlerini aldı. Mahkeme, yapılan başvuruyu reddederek darbe suçu işleyen emekli orgeneralin tutuklu yargılanacağı kararını verdi.
  • Şemdinli’de Umut Kitabevi’ni bombalayan “iyi çocuklara” 40’ar yıl ceza verildi. Askerî mahkemenin görevsizlik kararı verdiği dava, referandumda halkın suç işleyen askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını sağlaması sonucu, yeniden açıldı. Sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile itirafçı Veysel Ateş 40 yıl hapse mahkûm edildi.
  • Danıştay saldırısı delillerini karartan yedi OYAK yöneticisi tutuklandı.
  • Balyoz Darbe Girişimi Davası’nda Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu’nun da aralarında bulunduğu 365 sanıktan 249’u tutuklu. Çoğu muvazzaf, bir kısmı emekli, hepsi TSK mensubu.
  • 27 Nisan e-muhtırası’nın sorumlusu emekli Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt hakkında inceleme başlatıldı.

Share.

About Author

Comments are closed.